Ezeli rekabette geride kalıyoruz


   Ezeli rekabet amatör branşlarda devam ediyor ama Beşiktaş’ın derbilerde son 5 yılda aldığı sonuçlar, taraftarlarının içini karartıyor. Basketbol ve voleybolda rakipleri ile  toplam 77 maç yapan Beşiktaş, bu maçların 57’sinde sahadan mağlup ayrılırken, sadece 20 maçı galip tamamlayabildi..


   Beşiktaş Jimnastik Kulübü, kurulduğu günden bu yana rekabetin doruklarına her zaman, Galatasaray ve Fenerbahçe ile karşılaştığı alanlarda ulaşmıştır. Bu durum bahsi geçen diğer takımlar için de geçerlidir. Aradaki rekabetin seviyesi futbol maçlarında en üst noktaya ulaşsa da, 3 takımın da yer aldığı diğer branşlarda, sezon içindeki karşılaşmalar derbi heyecanını salonlarda da yaşatıyor. Camia ve taraftarlar için ezeli rakiplerin bulunduğu her branşta Beşiktaş'ın önde yer alması çok önemli bir durumu teşkil ederken, son dönemlerde yapılan yönetimsel hatalar Beşiktaş'ın bu branşlarda rakiplerinin gerisinde yer almasına yol açıyor. Her 3 takımın da, amatör branşlardaki son 5 yıllık performansları ele aldığınızda Beşiktaş’ın, rakiplerinden oldukça geri kaldığı gözlerden kaçmıyor.
Basketbolda istikrar yok

Türkiye'de futboldan sonra en çok ilgi gören spor dalı olması nedeniyle, rekabetin futbol sahalarından sonra en ateşli olduğu alan basketbol. Her 3 takım da uzun senelerden beri Beko Basketbol Ligi'nde mücadele ediyorlar. Beşiktaş son zamanlarda çoğu branşta olduğu gibi basketbolda da yaşadığı istikrarsız yönetim anlayışı nedeniyle rakiplerinin gerisinde kalmış durumda. 2005'te yapılan sponsorluk anlaşmasıyla ezeli rakiplerinden daha önce basketbola yatırım yapan Beşiktaş, yatırımları günlük başarılar ve planlar çerçevesinde devam ettirince ortaya çıkan istikrarsız yapı, hem Beşiktaş ismine, hem de kulüp bünyesindeki basketbol branşına ciddi zararlar verdi.
Başarı olarak son 5 sene içerisinde en parlak dönemini, Ergin Ataman döneminde yaşayan Beşiktaş, 2007-2008 senesinde normal sezonu lider bitirip, ULEB Cup'ta 10'da 10 yaparak kırdığı rekorla kupada tarih yazarken, yaşanan mali krizler takımın önüne set çekti. İlk önce ULEB Cup'ın çeyrek finalinde Galatasaray'a elenen Beşiktaş, Beko Basketbol Ligi'nde ise yarı finalde Türk Telekom'a elenerek veda etti. Daha sonraki senelerde paraların ödenmemesi ve antrenörlerin isteklerine verilemeyen cevaplar yüzünden, antrenör ve kadroda yer alan isimlerde devamlılık sağlanamadı. 2007-2008 yılındaki başarılarını tekrar edemeyen Beşiktaş, bu dönemde ULEB Cup'ta gruplardan çıkamadan Avrupa'ya veda etti, ligde ise istenilen başarıya ulaşamadı. Yaşanan bu süreçte ise yaşanan mali krizler nedeniyle takım bir çok kez medyada haber oldu.
Beşiktaş, bu sıkıntıları yaşarken rakiplerinde ise Fenerbahçe başarı olarak ön plana çıktı. Aydın Örs yönetiminde yeni bir yapılanmaya giden Fenerbahçe, Ülker ile birleştikten sonra başarılar yakalamaya başladı. Ülker'in Euroleague haklarının Fenerbahçe'ye geçmesiyle ciddi reklam ve yayın gelirleri elde eden Fenerbahçe Ülker, Avrupa basketbolunun en üst vitrininde kendisine yer buldu. Sponsorluk anlaşmasının yapıldığı 2006-2007 sezonunda finalde Efes Pilsen'i yenerek şampiyon olan Fenerbahçe, son 5 sezonda 4 şampiyonluk yaşayarak bu alanda Beşiktaş'ı geride bıraktı. Fenerbahçe bu 5 sezon içerisine 4 kere yaşadığı şampiyonluk dışında bir kez finalde Efes Pilsen'e kaybederken, 2 Türkiye Kupası ve 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı.
Beşiktaş, rakipleriyle son 5 yıl içerisinde ligde ve Türkiye Kupası'nda yaptığı maçlarınüstünlük sağlayamgenelinde rakiplerine üstünlük sağlayamadı. Fenerbahçe ile son 5 yılda ligde yaptığı 10 maçta 4 galibiyet, 6 mağlubiyet alan Beşiktaş, Galatasaray'la ise yaptığı 12 maçta 6 galibiyet alırken, 6 kez de sahadan yenik ayrıldı. Beşiktaş ayrıca 2007-2008 sezonu ULEB Cup çeyrek finalinde, Galatasaray'a yenilerek  Avrupa'ya veda etti.

Bayan Basketbol’da da durum aynı

Bayan basketbol takımları bulunan üç kulübün mücadelesi, Türkiye Bayan Basketbol Ligi'nde de devam etmekte. 2004-2005 yılında şampiyon olan Beşiktaş’ın, genel olarak yaşadığı düşüş Bayan Basketbol Takımı'nda da görüldü. Şampiyon kadroyu muhafaza edemeyen ve gerekli takviyeleri yapamayan Beşiktaş, kademeli olarak rakiplerinin geri planına düştü. Bu seneler içerisinde 1 Türkiye Kupası ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazanan Beşiktaş, Fenerbahçe'nin 5 lig şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası, Galatasaray'ın ise 1 Türkiye Kupası, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 1 EuroCup şampiyonluklarına seyirci kaldı.
Fenerbahçe ile Türkiye Kupası, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve Türkiye Bayan Basketbol Ligi mücadelelerin de son 5 senede toplam 15 maç yapan Beşiktaş, bu maçların 4'ünden galip ayrılırken, 11 'inde sahadan mağlup ayrıldı. Galatasaray ile yapılan maçlarda ise 2 galibiyete karşın 8 mağlubiyet alınarak derbi rekabetine yakışmayacak bir performans ortaya konuldu.

Erkek Voleybol Takımı ikinci kez küme düştü
Beşiktaş için voleybol, son yıllarda gösterilen performans açısından dibe vurulan bir branş olarak göze çarpıyor. 2006-2007 yılında 2.lige düşen Beşiktaş, 2 senenin sonunda Aroma 1.Lig’e terfi edebildi. Son 2 sezonda 1. Lig’de bulunan takım, zirve mücadelesi yerine kümede kalma mücadelesinin içinde yer aldı. Ancak gösterilen bütün çabalara rağmen, yönetici Doğan Küçükemre’nin ilgisizliği ve yatırımların yapılamaması sonucu tekrar küme düşüldü. Beşiktaş, yönetimsel hataların skandal boyutuna ulaşmasıyla hak etmediği yerlerde mücadele ederken ezel rakibi Fenerbahçe, erkek voleyboluna 100. yılı ile birlikte yatırım yapmaya başladı. Yaptığı yatırımların karşılığını 2007-2008 sezonunda alan Fenerbahçe, şampiyon olduğu o sene Türkiye Kupası’nı da kazandı. Fenerbahçe daha sonra 2009-2010 sezonunda ise tekrar Türkiye Şampiyonu oldu.
Beşiktaş bu 5 sezon içerisinde rakipleri ile oynadığı maçlarda, Fenerbahçe’ye karşı 1 galibiyet, 3 mağlubiyet alırken, Galatasaray ile oynadığı maçlarda ise 1 galibiyete karşılık, 5 mağlubiyet aldı.

Bayanlar durumu idare ediyor


Erkek Voleybol’un daki kadar vahim sonuçlar alınmasa da Bayan Voleybol Takımı da son 5 yıllık periyotta başarıyı çok fazla yakalayabilmiş değil. 2004 yılında lig ikinciliği başarısı yakalayan ve daha sonra Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final başarısı gösteren takıma, gerekli yatırım yapılmayıp, mevcut kadro elde tutulamayınca, bu alanda da gerilemeye devam edildi.
Beşiktaş, 2006-2007 senesinde düşmeme mücadelesinin içerisinde yer alırken  Fenerbahçe o sene final oynama başarısı gösterdi. Daha sonra azda olsa toparlanan Beşiktaş, bir sonra ki sezon 7. sırada yer alarak play-off mücadelesinin içinde oldu. Ancak Fenerbahçe’ye 2 maçta da yenilerek ilk turda elendi. Beşiktaş daha sonraki 2 sezonda 7. ve 5. olmasına rağmen Galatasaray ve Fenerbahçe’nin sıralamada arkasında kaldı. 2009-2010 yılında ise play-off  mücadelesinde Galatasaray’a elenerek yarışa veda etti.
Fenerbahçe Acıbadem, Galatasaray ise Medical Park ile imzaladığı sponsorluk anlaşmaları ile takımlarını daha güçlü hale getirdiler. Fenerbahçe bu süreçte 2 Türkiye Ligi Şampiyonluğu ve 2 Türkiye Ligi ikinciliği başarısı gösterdi. 2009 ve 2010 yıllarında Süper Kupa’yı müzesine götüren Fenerbahçe, Dünya Kulüplerarası Voleybol Şampiyonası’nı şampiyon olarak tamamlarken, Avrupa İndesit Şampiyonlar Ligi’nde ikinci, Cev Kupası’nda üçüncü oldu.
Beşiktaş, ligde Fenerbahçe ile son 5 yılda toplam 12 maç yaparken hiç galibiyet elde edemedi. Galatasaray’la ise çıkılan 8 maçta 6 mağlubiyet, 2 galibiyet alındı.

Diğer branşlarda da farklı bir durum yok

Beşiktaş’ın diğer amatör branşlarında ise değişen tek şey, yakalanan başarıların yerine gelen başarısızlıklar. 2003 yılında kurulan Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, üst üste iki sene şampiyon olduktan sonra, bu branşa Galatasaray’ın katılmasıyla bu başarısını tekrarlayamaz duruma geldi. Yakaladığı şampiyonluklardan sonra Galatasaray’ın yer aldığı ligde şampiyonluk yüzü göremeyen Beşiktaş, rakibi ile oynadığı 12 maçtan mağlup ayrıldı ve hiç galibiyet göremedi. Antrenörünü ve oyuncularını Galatasaray’a veren Beşiktaş, başarılardan uzak sezonlar geçirirken, Galatasaray, Beşiktaş’tan aldığı destekle altyapısını oluşturduğu kadrosuna yaptığı takviyeler ile üst üste 4 sezon şampiyon oldu. Avrupa’da ise 2 Avrupa Kupası ve 1 Kıtalararası Şampiyonluk kazandı.
Ezeli rakipler ile aynı ligde yer alınan başka bir branş olan Masa Tenisi’nde ise durum diğerlerinde farklı değil. Fenerbahçe ile şampiyonluk yarışında olan Beşiktaş Masa Tenisi Takımı, sunulan kısıtlı imkanlar ile mücadele ederken, Fenerbahçe bu branşta olimpiyatlarda yer alan sporculara yer vererek şampiyonluk başarısı yakalıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder